Sklep

Wózki Widłowe

Pługi wirnikowe

Pługi

Posypywarki

Zamiatarki małe

Kosiarka

Przyczepy

Śmieciarki

Zamiatarki duże

Pojazdy

Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odśnieżarka NAC 7807
Autor Wiadomość
Jacek Offline
Administrator

Liczba postów: 319
Reputacja: 0
Odśnieżarka NAC 7807
ODŚNIEŻARKA NAC 7807 - WSTĘP

Zakupiona przez nas odśnieżarka NAC 7807 to urządzenie bardzo pomocne, wydajne, ale służy jedynie do odśnieżania, przy czym do tanich nie należy. Z tej prostej przyczyny mieliśmy problem z podjęciem decyzji o nabyciu czegoś tak wyspecjalizowanego za całkiem spore pieniądze. Co nas jednak do tego skłoniło i jak się odśnieża? Zapraszam do lektury artykułu na temat odśnieżarki NAC 7807.
[Obrazek: nac12.jpg]

odśnieżarka NAC 7807

ODŚNIEŻARKA NAC 7807 - MOTYWACJA DO ZAKUPU

Problem z odśnieżarką jest taki, że kosztuje dużo, a używana będzie rzadko. Może przecież stać całą zimę, bo nie ma śniegu. Człowiekowi szkoda ciężko zarobionych pieniędzy na coś, co wcale nie musi być użyte w sezonie. Mieszkamy 5 lat razem na wsi i każdej zimy zmuszeni byliśmy do ręcznego odśnieżania całkiem sporego podwórka, aby zapewnić manewrowość dla naszych aut, oraz umożliwić wyjazd 100-metrowym odcinkiem naszej drogi, do drogi gminnej. O ile z podwórkiem nie było większych problemów, to z drogą już nie szło tak łatwo. Kilka razy zdarzyło nam się nie wyjechać do pracy bo nocny opad śniegu skutecznie to uniemożliwił i dopiero po około 6-8 godzinach ciężkiego ręcznego odśnieżania mogliśmy wyjechać z gospodarstwa. Czasem pomogli sąsiedzi robiąc czystkę traktorem, ale jak ich nie było to mieliśmy problem. Generalnie lepiej się uniezależnić. W tym roku żona zaszła w ciążę, a data porodu przypadła na grudzień. Dlatego zdecydowaliśmy się na zakup odśnieżarki. Pozostało jedynie pytanie, jaki model wybrać?

ODŚNIEŻARKA NAC 7807 - DLACZEGO TEN MODEL?

Na rynku jest niemały wybór. Stworzyliśmy listę wymagań, jakie urządzenie musiałoby spełniać:

Silnik spalinowy dużej mocy (Bo potrafi być sporo śniegu)
Własny napęd i możliwie duże koła (Droga jest nierówna i uzupełniana gruzem)
Odśnieżarka mieląca śnieg zamarznięty z dalekim wyrzutem (O wiele lepiej rozrzucać śnieg, niż go przepychać)
Możliwie tania i solidna (Kto chciałby drogą tandetę? Lepiej tanią prawda?)
Własny napęd, bo mamy lekko nachylony wjazd

Zawęziliśmy więc grono odśnieżarek do kilku modeli od około 2000zł do 5000zł. Miałem problem z kolejną decyzją. Czy kupić model z silnikiem B&S czy jakiś chiński twór. Mam już kosiarkę firmy NAC z silnikiem B&S i katowałem ją już 2 sezony. Myślę, że producent nie przewidział wielu moich eksperymentów z usuwaniem zielska, a kosiareczka działa sprawnie. Dlatego też rozum wybierał B&S, ale dać aż dwa razy więcej za solidniejszy silnik? Pomyślałem, że jeśli będę w stanie przepracować 2-3 sezony bez problemu, to nawet jakbym miał kupić nową za 2-3 lata to tak jak mieć droższą na 5-6 lat. Postawiłem więc tym razem na chiński wynalazek bo dodatkowe 2000zł to nie pikuś (tudzież Pan Pikuś Big Grin) i tak kupiłem nowy model NAC 7807 z silnikiem spalinowym mocy 6,5KM rocznik 2010 roku, 4 biegi do przodu i 2 do tyłu, w kolorze czarnym. Oczywiście na allegro. Koszt to 2100zł + 100zł transport.

[Obrazek: nac13.jpg]
tabliczka z danymi odśnieżarki NAC 7807

[Obrazek: nac14.jpg]
tabliczka z danymi silnika odśnieżarki NAC 7807

Na co nie dałem się nabrać przy wyborze odśnieżarki?

Elektryczny start silnika. (Według mnie, to rzecz potrzebna ludziom którzy mają poważne problemy z ruszaniem się, bo typowy emeryt, poradzi sobie z lekko działającym mechanizmem ręcznym. Odpalanie silnika 4 suwowego linką jest o wiele łatwiejsze niż 2 suwowego np: w pile łańcuchowej.)
Typowy marketing 5!!! biegów do przodu. Jasne, czemu nie 10? Jeśli mamy zwyczaj regularnego odśnieżania, to świeży kilku- kilkunasto centymetrowy śnieg usuniemy na biegu 4 lub 3. Pierwsze są do cięższych zadań (grubszego lub zmarzniętego śniegu)
Oświetlenie wbudowane w odśnieżarkę. To kolejny absurd. Wystarczy chwilę się zastanowić, a szybko dojdziemy do wniosku, że o wiele wygodniej będzie korzystać z latarki diodowej na opasce do zakładania na czoło. REWELACJA!!! Jeśli mamy problem z nagromadzonym śniegiem w kominie i powstał zator, to doświetlenie wbudowane nam nie pomoże. Poza tym w prawidłowym doświetleniu przeszkodzi nam "komin", lepiej doświetlać z wyższego punktu i zawsze tam gdzie my patrzymy. I ta cena, modele z lampeczką do wydatek rzędu 4000zł i więcej.
Jeszcze większe koła i jeszcze szerszy obszar roboczy nawet 69cm. No tak, tylko że ja mam 53 i za dodatkowe 16cm nie mam ochoty dopłacać kilku tysięcy. Jak mi się zachce to i tak odśnieżę na zakładkę, bo staram się odśnieżać dokładnie i dodatkowe kilka centymetrów mnie nie zbawi, zrobię po prostu jeszcze jedną rundkę - przecież to fajna zabawa.
Zamiatarka do śniegu, liści i czyszczenia całorocznego. Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Idea spychania śniegu jest średnio praktyczna, bo za każdym razem musimy przykładać więcej siły to usuwania nowego śniegu i poprzedniego zalegającego po bokach. Ostatecznie okaże się że droga się zwęża z każdym odśnieżeniem. Nie ma to jak wyrzut śniegu.
Małe odśnieżarki. Nadają się zapewne na przydomowe chodniczki. Niektóre są nawet elektryczne. Prawda jest jednak taka, że dopiero takie jak NAC 7807 mają zęby kruszące, a modele o niskiej wysokości zbierania śniegu mają zamiast stalowych zębów na kołach mielących gumowe ranty, przez co urządzenia te nadają się wyłącznie do świeżego śniegu. NAC 7807 daje radę nawet ze zmarzlinkami, wystarczy spojrzeć na jego uzębienie.

Mocowanie koła

[Obrazek: nac04.jpg]
ODŚNIEŻARKA NAC 7807 - WRAŻENIA Z ZAKUPU

Po jej dostarczeniu spędziłem około 2 godzin na składaniu uchwytu, biegów, dokręcaniu śrubek i zakładaniu "komina" do wyrzucania śniegu. Zestaw 5 kluczy, wystarcza do dokręcenia wszystkich śrub. Trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzać z siłą, bo klucze są bardzo tandetne. Generalnie jak ktoś ich nie chce używać, to niech wyskrobie własne klucze płaskie, najlepiej w parach rozmiary: 8,10,12,14. Fajka do odkręcania świecy jest ok.

[Obrazek: nac11.jpg]
zestaw kluczy dołączony do odśnieżarki NAC 7807

Przy skręcaniu warto sprawdzić śruby naciągaczy linek od mielenia (lewa) i napędu (prawa). U mnie nie były przykręcone, przez co w połowie odśnieżania zdziwiłem się, że nie działało mielenie. Problemem była niepoprawnie naciągnięta linka przez co koło cierne nie dociskało z dostateczną siłą do paska.

Przy pierwszym uruchomieniu byłem zdziwiony ilością kroków jakie należy wykonać, aby uruchomić urządzenie. Zalałem silnik olejem, (olej 5W30 do czterosuwowego silnika 0.6 litra na raz), nalałem pełny bak jakieś 3,5 litra benzynki E95 (ale bez przesady wypukłego, trzeba zostawić zawsze trochę miejsca na opary). W moim modelu trzeba jeszcze:

[Obrazek: nac03.jpg]
widok prazwej strony odśnieżarki NAC 7807

[Obrazek: nac06.jpg]
ułożenie przełączników przed uruchomieniem odśnieżarki NAC 7807

Włączyć zapłon (przełącznik okrągły na ON)
Otworzyć zawór paliwa (czarna dźwigienka skrajnie w prawo na ON)
Włączyć ssanie (jasnoszara dźwigienka skrajnie w lewo na CHOKE)
Ustawić obroty na max. (metalowa dźwigienka skrajnie w lewo na pełne obroty, symbol króliczka)
Nacisnąć 5 razy czerwoną gumową pompeczkę (ale da się zapalić bez pompowania, szczerze mówiąc nie wiem po co ta pompka)
Ciągnąć linkę startera i jak zapali (1-3 razy) to zmniejszyć ssanie do połowy a po ustabilizowaniu się pracy silnika (kilka minut na -10 stopniowym mrozie) wyłączyć ssanie całkiem, czyli ustawić szarą dżwigienkę skrajnie w prawo na pozycję RUN)

Przy pierwszym odpaleniu (takim dziewiczym, po wyjęciu z kartonu i zalaniu płynami, ciągnąłem linkę około 10 razy a silnik nie chciał zapalić. Spokojnie zajrzałem do instrukcji a tam polecili sprawdzić czy świeca nie jest zalana. Była. Wysuszyłem ją i spróbowałem ponownie. Silnik się uruchomił. W tym miejscu porada. Pierwsze uruchomienie róbmy na dworze. Hałas, czarne spaliny, białe spaliny, normalne spaliny, chwila pracy i ok. Można sobie nieźle zadymić pomieszczenie. Pracujemy zawsze na najwyższych obrotach, jak w kosiarce i pilarce.

Odśnieżarka NAC 7807 jest głośna - około 110db. Nie jest to jednak hałas przy którym trzeba nosić stopery czy słuchawki ochronne. Ja bym to określił tak. Jest trochę głośniejsza niż kosiarka. Spokojnie da się przy niej słuchać empetrójki.

ODŚNIEŻARKA NAC 7807 - JAK ODŚNIEŻAĆ

Pracę zaczynamy zaraz po uruchomieniu, pamiętajmy o wyłączaniu ssania po rozgrzaniu się silnika. Odśnieżamy najlepiej regularnie, czyli zaraz po opadnięciu świeżego śniegu. Jeśli pada i zanosi się na to że będzie padało całą noc, to trudno, polecam wieczorny spacerek. Odśnieżarka jest tak skonstruowana, że padający śnieg jej nie przeszkadza. Oczywiście staramy się tak zaplanować trasę odśnieżania, żeby nie wyrzucać śniegu pod wiatr i na już odśnieżone. Jeśli mamy odwilż i nie chce się nam skrobać ręcznie mokrego śniegu, można spróbować popracować w takich warunkach. Ja miałem okazję i od razu doradzę jak to robić i na co uważać. Jeśli decydujemy się odśnieżać mokry śnieg, to polecam w miarę możliwości się nie zatrzymywać. Mokry topniejący śnieg może bardzo łatwo utworzyć zator podstawy "komina". Wówczas z pomocą przyjdzie nam metalowy trzpień. Taki korek ze śniegu jest twardy i jest z nim pewien problem. W miarę zdobywania doświadczenia wierzę, że każdy znajdzie na to swój sposób. Ja zauważyłem, że ulgę odśnieżarce przynosi demontaż charakterystycznych prętów dociskanych sprężynkami we wnętrzu komina. Całkowicie go zdemontowałem, bo okazało się, że sprzyjał tworzeniu się zatorom przy mokrym śniegu. Przy suchym i miałkim, daje jedynie mniejsze rozpylenie. Mi nie jest już potrzebny ten element. Dodatkowo przy pracy w czasie roztopów, trzeba się liczyć z faktem, że odśnieżarka NAC 7807 ma drastycznie zredukowany zasięg wyrzutu do dosłownie metra a nawet mniej, w skrajnych przypadkach. W takiej sytuacji koneczine staje się zapewne opracowanie nowej trasy. Koniecznie zaopatrzmy się w latarkę czołową. Ja zakupiłem taką normalną na 3 baterie AAA, ledową, pracującą w 4 trybach przy czym pierwszy tryb, gdzie pali się 1 dioda wystarcza, żeby w zimowych ciemnościach doświetlić sobie drogę i ewentualnie komin w przypadku zapchania.

Ubierzmy się w kurtkę z wysokim kołnierzem, ciepłe i wygodne rękawice. U mnie, przy nocnym odśnieżaniu potrafi wiać od pola dość nieregularnie, przez co mogę być osnieżony to tu to tam. Ręce mamy cały czas zaciśnięte na uchwytach, więc przy cienkich rękawiczkach mogą nam zmarznąć.

Regulacja wysokości zależy od rodzaju podłoża. Ja mam drogę miejscami wysypaną gruzem i dlatego na początkowych opadach odśnieżałem na bocznych płozach ustawionych tak, żebym zabierał śnieg wysoko. Potem, jak autami ubiłem śnieg na drodze, obniżyłem do połowy prześwitu. Wystarcza to na odśnieżanie drogi i trawiasto-żwirowego podwórka. Czasem jakiś zabłąkany kamyk da o sobie znać, ale nie jest to problem, bo cała konstrukcja jest metalowa. Miałem tylko jedną przygodę, ale o tym niżej w punkcie: [ODŚNIEŻARKA NAC 7807 - PROBLEMY (czyli co się popsuło)]

ODŚNIEŻARKA NAC 7807 - ZALETY (czyli za co ją lubię)

Rewelacyjnie odśnieża świeży śnieg do 50cm wysokości.
Daje radę odśnieżyć zmarznięte bryły krusząc je swoimi zębami.
Pojemny bak (około 3,5 litra ) pozwala pracować około 3 godzin, co w zupełności wystarcza.
Własny napęd bardzo pomaga.
Łatwa w obsłudze zmiana kierunku wyrzutu śniegu.
Bezproblemowa zmiana biegów.
Duża moc, pozwalająca faktycznie pokonywać na pierwszym biegu warstwę śniegu wysokości 50cm.
Idealna do robienia ścieżek.
Jeśli teren jest równy, jedzie sama, a my tylko spacerujemy.

ODŚNIEŻARKA NAC 7807 - WADY (czyli z czym trzeba się liczyć)

Zajmuje sporo miejsca i waży 75kg.
Trochę głośna (w sumie się czepiam, bo nie przeszkadza jak pracujemy na zewnątrz)
W czasie jazdy potrafi wysuwać się pręt do czyszczenia "komina", na skutek drgań.
Jeśli teren jest mocno nierówny, m.in. od zamarzniętego śniegu, trochę zmęczymy ręce przy sterowaniu.

ODŚNIEŻARKA NAC 7807 - PROBLEMY (czyli co się popsuło)

Punktowe spawy pierścienia i obudowy odśnieżarki, do którego mocujemy "komin", nie wytrzymały wyrzucanych lodowych zmielonych bryłek i fragmentów kamieni z drogi, przez co byłem zmuszony do samodzielnego przyspawania, tym razem solidniej. Pierścień na którym jest przymocowany "komin", jest punktowo przyspawany do obudowy. Na skutek odśnieżania zmarzniętego śniegu, siła wyrzutu oderwała spawy z jednej strony. Postanowiłem naprawić usterkę samodzielnie, bo w końcu mając środek zimy nie chciałem rezygnować z wygody jakie daje mi odśnieżarka NAC 7807. Korzystając z gwarancji pozbyłbym się jej na przynajmniej dwa tygodnie jak nie dłużej. Jak wyglądała usterka, można zobaczyć na zdjęciach.

[Obrazek: nac01.jpg]
oderwany pierścień komina odśnieżarki NAC 7807

[Obrazek: nac02.jpg]
widok z boku urwanego pierścienia odśnieżarki NAC 7807

Naprawa polegała na ponownym przyspawaniu odstającego elementu i po kłopocie. Nie było to wygodne miejsce, a spawane elementy do grubych nie należą, dlatego wyszło jak wyszło, ale na pewno jest teraz solidniej.

[Obrazek: nac08.jpg]
Efekt spawania pierścienia komina odśnieżarki NAC 7807

Powstałe "boby" postanowiłem jeszcze przeszlifować fleksem, żeby nie były tak wystające dla przemieszczającego się tędy śniegu i po sprawie. Złożyłem całość i jeszcze tego samego dnia przetestowałem. Akcja trwała raptem godzinkę.
[Obrazek: nac09.jpg]
spaw po przeszlifowaniu

[Obrazek: nac10.jpg]
widok z góry spawu po przeszlifowaniu

ODŚNIEŻARKA NAC 7807 - JAK ZMIENIĆ OLEJ?
[Obrazek: nacolej.jpg]
Odśnieżarka NAC 7807 miała kilka wersji. Nie wiem dokładnie ile, nie jest to istotne, ale moja wersja różni się od tej, której zdjęcia umieszczono na załączonej w pudle instrukcji. Różnice te były kosmetyczne, ale już na przykład spust oleju znalazł sie zupęłnie gdzie indziej. W instrukcji producent wskazuje na nisko sytuowaną śrubę tuż poniżej wlewu oleju oznaczonego żółtą zakrętką. W mojej wersji, śruba taka znajduje się z tyłu silnika (odśnieżarki). Jest to taka charakterystyczna długa nisko położona śruba, która wystaje w kierunku osoby prowadzącej odśnieżarkę. Widać ją doskonale na zdjęciu poniżej. Przed spuszczeniem oleju trzeba rozgrzać silnik, co jest logiczne i zapewne powszechnie znane.

ODŚNIEŻARKA NAC 7807 - OCENA

Moja subiektywna ocena odśnieżarki NAC 7807 jest następująca. Jeśli masz konieczność odśnieżania kawałka przydomowego terenu, który odśnieżony być musi, bo auto to Twój jedyny środek transportu a ręczne odśnieżanie zajmuje Ci przynajmniej 2 godziny dziennie, to kup odśnieżarkę spalinową.

Jeśli stać cię, na model NAC 7807, to polecam go z czystym sumieniem. Produkt jak wynika z lektury niniejszego artykułu miał wadę, ale w instrukcji napisano, że należy odśnieżać śnieg świeży. Nie namawiam do praktyk naprawiania samemu takich urządzeń i niestosowania się do instrukcji. Jeśli jednak trafi się taka usterka, to wynika ona tylko i wyłącznie z niestosowania się do wytycznych producenta. Ja to zlekceważyłem, a teraz po osobistej naprawie będę lekceważył dalej, bo NAC 7807 wytrzyma, a mój spaw na pewno.

Praca w skrajnym zaśnieżeniu mojego terenu ogranicza się obecnie do 1 godzinnej zabawy na świeżym powietrzu zamiast 6-8 godzin łamania pleców przy odśnieżaniu łopatą. Jestem zadowolony i od momentu zakupu odśnieżarki NAC 7807 z utęsknieniem czekam na śnieg, bo to jest super zabawa odśnieżać taką zabawką, a faceci jak wiadomo, lubią takie zabawki.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24.11.2011 16:05 przez Jacek.)
24.11.2011 15:52
      Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Reklama
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Komtechnik.pl | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS
UNIMOGklub.pl,AutoPasjonat.pl

Wydawca nie ponosi odpowiedzialnosci za tresc wypowiedzi zamieszczanych przez uzytkownikow forum.
Osoby zamieszczajace wypowiedzi naruszajace prawo lub prawem chronione dobra osob trzecich moga poniesc z tego tytulu odpowiedzialnosc karna lub cywilna.
Wózki Widłowe | Pługi wirnikowe | Pługi | Posypywarki | Zamiatarki małe | Kosiarka | Przyczepy | Śmieciarki | Zamiatarki duże | Pojazdy |
Multihog | Hako Polska | Berti | Eco Technologies | Trilo | Caster | Pronar | Hydromann | Dobrowolski | HYDROG |